ŽEMAITĖS „MARTI”: „NIEKO NEVEIKSI, MATUŠĖLE, REIK LEISTI JONUKUI VESTI“

Vilniaus g. 41, LT-01119 Vilnius
el. p. edukacija.ltmkm@gmail.com

5–30 1 3.00€ 9-12 klasė

Išgirdus Žemaitės slapyvardį, prieš akis iškyla skarele apsigobusios moters portretas. Lietuvių rašytoja Julija Beniuševičiūtė-Žymantienė gimė nusigyvenusių bajorų šeimoje. Jaunystėje pergyvenusi 1863 m. sukilimą, lietuviško rašto draudimą, tautinį atgimimą, patyrė Pirmojo pasaulinio karo negandas, dalyvavo šalpos veikloje, kelerius metus praleido Amerikoje, sulaukė Nepriklausomos Lietuvos pradžios. Bajorė savo kilme, gyvenimo būdu – ūkininkė. Susilaukusi 7 vaikų, parašiusi apie 400 apysakų, skaičiusi V. Šekspyrą ir A. Mickevičių. Įdomu tai, kad pirmąjį apsakymą parašė būdama 50-ties. Tapusi našle, palieka kaimą ir pradeda naują, spalvingą savo gyvenimo etapą. Žemaitės apsakymuose ryškūs, nepakartojami žmonių paveikslai – nelaimingoji Driežo Katrė, apsileidėliai ir tinginiai Vingiai, darbštuolis P. Kurmelis ir t.t. Edukacinio užsiėmimo –diskusijos metu kalbėsime ar šiandien aktualu skaityti klasikinę lietuvių literatūrą? Ar šiandien sutinkame „Vingių Jonus“ ir „Katres“, ar galime Žemaitę laikyti Lietuvos feminizmo pradininke. Moksleiviai skaitys ištraukas iš Žemaitės „Marti“, peržiūrės skirtingais laikotarpiais statytų, „Marčios“ spektaklių fotografijas.
Galimas nuotolinis variantas.
Programą parengė Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus

Vilniaus g. 41 LT-01119 Vilnius