NAUJIENOS

Veiklos Valdovų rūmuose
2022-08-03

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai kviečia į filmus ir parodas.

EKSKURSIJA

Eksursija su muziejaus gidu „SUGRĮŽIMAS. Dingusios 1918–1940 m. Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys“

2022 m. rugpjūčio 4 d. 18.00–19.00 val.
Valdovų rūmų Lankytojų vestibiulis

1939 m. iš Lietuvos laikinosios sostinės Kauno išvežtos Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys 2021 m. grįžo jau į Lietuvos amžinąją sostinę Vilnių, dėl kurio anuomet tiek kovota, ir šiandien eksponuojamos atkurtuose Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose. Tai simbolinė gija, susiejanti moderniosios ir istorinės Lietuvos valstybingumą ir pabrėžianti šimtametes šio valstybingumo tradicijas.

Ekskursijos kaina užsiregistravusiam lankytojui – 2 Eur + lankytojo bilietas (IV maršrutas)

Ekskursija vedama lietuvių kalba ne didesnei nei 25 asmenų grupei

Registracija: https://registracija.valdovurumai.lt/tlse6yqy

 

FILMAI

„Skrydis virš gegutės lizdo“

2022 m. rugpjūčio 3 d. 22.30–00.43 val.
Valdovų rūmų Didysis kiemas

Kultinis filmas apie dramatišką laisvos ir maištingos sielos susidūrimą su diktatoriška sistema, kurioje nėra vietos humaniškumui, kitoniškumui ir laisvei būti savimi. „Skrydis virš gegutės lizdo“, pastatytas pagal to paties pavadinimo Keno Kesey romaną, tapo antruoju filmu kino istorijoje, laimėjusiu visus penkis pagrindinius JAV Kino meno ir mokslo akademijos apdovanojimus. Juosta pelnė šešis „Auksinius gaublius“ ir iki šiol laikoma garsiausiu Milošo Formano filmu.

Pirkti bilietus: https://bilietai.kinopasaka.lt/websales/show/677462/?dt=03.08.2022

 

„2001 metų kosminė odisėja“

2022 m. rugpjūčio 4 d. 22.30–00.59 val.
Valdovų rūmų Didysis kiemas

Stanley Kubricko „2001 metų kosminė odisėja“ – ypatingas filmas kino istorijoje, išsiskiriantis unikaliais specialiaisiais vaizdo efektais ir filosofine alegorija apie žmogaus kilmę, prigimtį ir gyvenimo prasmę. Režisierius ypatingą dėmesį skiria garso takeliui, meistriškai jungia klasikinę muziką su kinu.

Pirkti bilietus: https://bilietai.kinopasaka.lt/websales/show/677463/?dt=04.08.2022

 

Uždarymo filmas „Saldus gyvenimas“

2022 m. rugpjūčio 5 d. 22.30–01.24 val.
Valdovų rūmų Didysis kiemas

Federico Fellini „Saldus gyvenimas“ – elegantiškas, dekadentiškas, amžinas. Žavus žurnalistas Marčelo dienas ir naktis leidžia aukštuomenės vakarėlių sūkuryje. Jis ieško laimės ir gyvenimo prasmės, tačiau kiekviena naktis atneša naują nuotykį, o kiekvienas rytas – naują nusivylimą. „Saldus gyvenimas“ buvo nominuotas keturiems „Oskarams“, pelnė Kanų kino festivalio „Auksinę palmės šakelę“ ir visiems laikams tapo rafinuoto, nerūpestingo ir prašmatnaus gyvenimo simboliu. Filmas išgarsino Romos Trevi fontaną, jame pirmą kartą paminėtas dabar jau populiarus terminas „paparacas“.

Pirkti bilietus: https://bilietai.kinopasaka.lt/websales/show/677464/?dt=05.08.2022

 

PARODOS

Paroda „SUGRĮŽIMAS. Dingusios 1918–1940 m. Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys“

10.00–18.00 val.
(IV maršrutas)

Paroda kviečia pasinerti į įtraukiančią Lietuvos valstybės pripažinimą liudijančių tarptautinių sutarčių gelbėjimo, saugojimo, o vėliau paieškų istoriją, taip pat išvysti šias sutartis, kurios, kaip ilgą laiką manyta, yra dingusios. Ši paroda ypač aktuali šiandien vykstančio karo Ukrainoje kontekste – ji primena, kad dėl valstybės nepriklausomybės reikia kovoti, siekti jos pripažinimo, įtvirtinti jos statusą, t. y. būti nuolat budriems.

1939 m. iš Lietuvos laikinosios sostinės Kauno išvežtos Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys 2021 m. grįžo jau į Lietuvos amžinąją sostinę Vilnių, dėl kurio anuomet tiek kovota, ir šiandien eksponuojamos atkurtuose Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose. Tai simbolinė gija, susiejanti moderniosios ir istorinės Lietuvos valstybingumą ir pabrėžianti šimtametes šio valstybingumo tradicijas.

Daugiau apie parodą: https://www.valdovurumai.lt/lankytojams/parodos/sugrizimas-dingusios-19181940-m-lietuvos-respublikos-tarptautines-sutartys

 

Tarptautinė vieno šedevro paroda „Dvasinis skydas. Lietuvos kanclerio Alberto Goštauto maldynas iš Miuncheno“

10.00–18.00 val.
(II maršrutas)

Parodoje pristatomas vienas šedevras – Lietuvos kanclerio Alberto Goštauto užsakytas, o Krokuvos meistro Stanislovo Samostšelniko (lot. Stanislaus Claratumbensis, lenk. Stanisław Samostrzelnik, apie 1480–1541) 1528 m. sukurtas maldynas, parašytas lenkų kalba ir turintis lotynišką pratarmę. Šio maldyno užsakovas buvo vienas žymiausių ir įtakingiausių visų laikų Lietuvos valstybininkų, ilgametis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės vyriausybės vadovas ir valstybinio savarankiškumo gynėjas, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didysis kancleris ir Vilniaus vaivada grafas Albertas Goštautas (apie 1480–1539).

Lietuvos kanclerio Alberto Goštauto maldynas yra tikra istorinė relikvija, viena unikaliausių lituanistinių vertybių, išsaugotų jau bemaž 500 metų, menančių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės klestėjimo laikus ir vieną garsiausių Lietuvos valstybės vyrų. Istoriniu ir meniniu požiūriu itin vertinga rankraštinė knyga verta atskiros vieno šedevro parodos. Paroda skiriama Vilniaus miesto 700 metų sukakčiai, nes Albertas Goštautas ilgus metus buvo Vilniaus vaivada – antras žmogus Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje po valdovo.

Daugiau apie parodą: https://www.valdovurumai.lt/lankytojams/parodos/tarptautine-vieno-sedevro-paroda-dvasinis-skydas-lietuvos-kanclerio-alberto-gostauto-maldynas-is-miuncheno

 

 

Vilijos Mačiulytės akvarelių paroda „Valdovų rūmų vizijos“

10.00–18.00 val.
(IV maršrutas)

Nuo birželio 29 d. Valdovų rūmų muziejuje galima susipažinti su atkuriamų Valdovų rūmų vizijomis. 2003–2014 m. dailininkė Vilija Mačiulytė sukūrė daugybę akvarelių, kuriose pavaizduoti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai. Menininkės akvarelėse iškyla tuo metu atkuriamų Valdovų rūmų fasadai, istorinių interjerų vizijos. Užsitęsus Valdovų rūmų atkūrimo bei interjerų įrengimo darbams, šios akvarelės buvo publikuotos spaudoje ir pristatant atkūrimo darbus bei ekspozicijų įrengimą.

Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų rinkiniuose saugoma 14 V. Mačiulytės akvarelių. Vieną iš kūrinių muziejui dovanojo Valdovų rūmų paramos fondas. Pasitinkant Vilniaus 700 metų sukaktį surengtoje parodoje pristatoma visa tapytojos akvarelių kolekcija, skirta Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmams – ryškiam Vilniaus, kaip istorinės Lietuvos sostinės, simboliui ir svarbiam miesto architektūros bei urbanistikos objektui.

Daugiau apie parodą: https://www.valdovurumai.lt/lankytojams/parodos/valdovu-rumu-vizijos-vilijos-maciulytes-akvareliu-paroda

 

Paroda „Ukrainos laisvės simboliai“

10.00–18.00 val.
(Lankytojų vestibiulis)

Parodoje eksponuojami pasaulyje itin reti ankstyvieji Ukrainos valstybės ordinai. Šios regalijos primena modernios Ukrainos valstybės nepriklausomybės pradžią, kurią šiandien siekia paneigti ir sunaikinti Rusija. 


Daugiau apie parodą: https://www.valdovurumai.lt/lankytojams/parodos/ukrainos-laisves-simboliai