NAUJIENOS

Šv. Kazimiero šventės renginiai
2021-03-02

2021 m. kovo 4 d. Bažnytinio paveldo muziejus kviečia kartu paminėti Lietuvos dangiškąjį globėją šv. Kazimierą. 15 val. 30 min. vyks virtuali edukacija šeimoms „Šventasis karalaitis“, 18 val. – dr. Sigitos Maslauskaitės-Mažylienės paskaita „Šv. Kazimieras – nepažįstamas ir tolimas Lietuvos šventasis“.
Šv. Kazimieras (1458–1484), antras Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Kazimiero Jogailaičio ir Elžbietos Habsburgaitės sūnus, gimė Krokuvoje. Jis buvo auklėjamas kaip būsimasis Lietuvos ir Lenkijos valstybės karalius ir pasižymėjo puikaus valdovo bruožais – išmintimi, teisingumu, drąsa, tačiau taip pat pamaldumu, prabangos vengimu, rūpinimusi vargšais. Mirė susirgęs džiova, vos 25-erių metų amžiaus. Netrukus karalaitis pradėtas vadinti šventuoju, tikintieji ėmė pasakoti apie jo užtarimu įvykusius stebuklus. Šiandien daugybė vietų Vilniuje primena šv. Kazimierą ir miestiečių pagarbą jam.
Ketvirtadienį 15 val. 30 min. kviečiame mažuosius kartu su šeimomis į nuotolinę edukaciją „Šventasis karalaitis“, skirtą Lietuvos globėjo šv. Kazimiero atvaizdui ir gerbimui pažinti. Išgirsime karalaičio gyvenimo istoriją, sužinosime, kokias malones ir stebuklus patyrė jo užtarimo meldę tikintieji. Išsiaiškinsime, kodėl šv. Kazimieras dažniausiai vaizduojamas su Lietuvos didžiojo kunigaikščio karūna ir apsiaustu, vienoje rankoje laikantis kryžių, o kitoje – leliją. Susitikimą ves Bažnytinio paveldo muziejaus edukacinio skyriaus vadovė Violeta Indriūnienė.
Edukacijos trukmė – apie 45 min.
Edukacijos kaina – 1,50 Eur
Bilietus galima įsigyti Paysera Tickets sistemoje: https://tickets.paysera.com/en-LT/event/virtuali-edukacija-sventasis-karalaitis
18 val. vyks virtuali paskaita „Šv. Kazimieras – nepažįstamas ir tolimas Lietuvos šventasis“. Karalaičio Kazimiero idealą nusako psalmės žodžiai: „Tas, kurio rankos nekaltos ir širdis tyra“ (Ps 24, 4). Lietuvos globėjas yra vienas iš nedaugelio karališkos kilmės šventųjų, kurio nuopelnai ir dvasios tvirtumas buvo pripažinti netrukus po jo mirties. Gyvendamas tuo metu, kai karališkojo luomo pranašumai ir valdovo politinė galia turėjo ypatingą reikšmę, karalaitis tvirtai laikėsi krikščioniškų vertybių, priešinosi šeimos ir aplinkinių spaudimui gyventi „kaip visi“, vengė prabangos bei valdovo sūnui skirtų malonumų, eidamas valstybines pareigas pasižymėjo teisingumu, išsiskyrė kaip rūpestingas ir tėvynės reikalams atsidavęs valdovas. Vilniaus katedros Šv. Kazimiero koplyčioje saugomos karalaičio relikvijos visais laikais buvo gerbiamos, ne kartą slėptos nuo gresiančių pavojų. Koplyčios architektūra ir puošyba pasakoja šventojo gyvenimo istoriją, atskleidžia dorybes, parodo jo užtarimu įvykusius stebuklus bei tikinčiųjų patirtas malones. Paskaitoje prisiminsime šių vertybių istorijas ir fundatorių pamaldumą šventajam Lietuvos globėjui. Paskaitą ves Bažnytinio paveldo muziejaus direktorė dr. Sigita Maslauskaitė-Mažylienė.
Paskaitos trukmė – apie 1 val.
Paskaitos kaina – 6 Eur
Bilietus galima įsigyti Paysera Tickets sistemoje: https://tickets.paysera.com/en-LT/event/sv-kazimieras-nepazistamas-ir-tolimas-lietuvos-sventasis
Susitikimai vyks „Zoom“ platformoje. Asmeninė nuoroda į renginio internete vietą bus automatiškai išsiųsta po sėkmingo apmokėjimo. Vienas bilietas galioja vienam renginiui.
Daugiau informacijos: tel. 8 5 269 7800, el. p. muziejus@bpmuziejus.lt

Bažnytinio paveldo muziejaus informacija
Iliustracijoje: Šv. Kazimieras Trirankis_XVI a., aptaisas XVIII a. Vilniaus arkikatedra