NAUJIENOS

Senosios muzikos festivalio koncertas
2023-03-13

Pirmųjų Lietuvoje XVII a. pastatytų operų muzikos autorius Markas Skakis (Marco Scacchi) senosios muzikos festivalio Valdovų rūmuose rengėjus įkvepia ieškoti neįtikėtinų senosios muzikos istorijų ir atskleisti jas klausytojams, supažindinti su negirdėtais kūrėjais ar pakviesti į gerai pažįstamų kompozitorių nuo Viduramžių iki vėlyvojo Baroko epochos muzikos koncertus.

ensemble peregrina

„Ensemble Peregrina“: muzika iš Jogailos laikų Krokuvos ir Mažosios Lenkijos

Dar vienas įspūdingas ir laukiamas senosios muzikos koncertas – tai kovo 14 d. jungtinio kolektyvo iš Lenkijos ir Šveicarijos „Ensemble Peregrina“ atvežama Jogailos laikų Viduramžių epochos muzika iš Krokuvos ir Mažosios Lenkijos. Koncertą Lietuvai dovanoja Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje ir Lenkijos institutas Vilniuje.

Ši programa nukels į XV a. pabaigos Lenkijos Karalystę ir jos širdį – Krokuvą. Iš Krokuvos Vavelio pilies šalį valdo karališkoji Jogailaičių dinastija. Tai Lenkijos aukso amžius, kai per valdovus, Jogailaičius, suvienyta Lenkijos Karalystė ir Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė tampa viena didžiausių galybių Europoje. Kultūra klesti, valdovo dvare puoselėjamas menas, dėl plačių tarptautinių ryšių su visa Europa įvairiausiais instrumentais atliekama naujausia muzika iš tolimų kraštų, kuri ateities kartoms išsaugoma unikaliuose rankraščiuose.

ensemble peregrina

Pirmoje koncerto dalyje bus pristatoma muzika, anuomet pašvęsta pirmajam lenkų šventajam, buvusiam Prahos vyskupui Adalbertui. Jį kunigaikštis Boleslovas I pasiuntė skleisti Dievo žodžio tarp prūsų, bet jis pagonių buvo nukankintas ir Romoje iškeltas į šventuosius. Adalberto kultas paplito visoje šalyje, o ši istorija ir su ja susiję politiniai bei religiniai padariniai Lenkijai atsispindi daugelyje tekstų ir Viduramžių muzikoje. 

Antroji programos dalis – vėlyvųjų Viduramžių kūriniai iš Mažosios Lenkijos ir Krokuvos. Karališkoji Krokuva buvo šventojo Stanislovo iš Ščepanovo (Stanislavas) gyvenimo liudininke. Krokuvos vyskupas Stanislovas buvo nužudytas bažnyčioje karaliaus Boleslovo II įsakymu. Žiniai pasklidus šalyje sukilo didikai ir nuvertė karalių. 1253 m. Stanislovą iš Ščepanovo paskelbus šventuoju, pradėta kurti muzika, skirta šventajam pagerbti. Koncerte bus pristatomi seniausi išlikę kūriniai iš Vavelyje saugomo Jano Olbrachto gradualo.

ensemble peregrina

Trečiojoje dalyje skambės muzika iš XV a. rankraščio, kuris per Antrojo pasaulinio karo suirutę buvo pagrobtas ir išvežtas į Vokietiją, o po karo sugrąžintas į Lenkiją. Šiandien tai yra vienas vertingiausių Lenkijos nacionalinės bibliotekos lobių, saugomas ugniai atspariame seife. Daugiausia dėmesio šiame XV a. rankraštyje skiriama Krokuvos dvaro kompozitoriaus Mikalojaus iš Radomo kūriniams, kuriuose šlovinamas auksinis Krokuvos miestas ir galingoji Jogailaičių dinastija. 

Skambėsiančios kompozicijos įdomios dar ir tuo, kad yra vietinės muzikos ir jos kūrėjų kūrybiškumo liudininkai. Pristatomi kūriniai – tai ne tik Lenkijos ir Lietuvos Jogailaičių dinastijos kultūrinis paveldas, bet ir svarbus tarpkultūrinių mainų vėlyvaisiais Viduramžiais liudijimas.

Marko Skakio senosios muzikos festivalį remia Lietuvos kultūros taryba. Jis tęsis iki kovo 25-osios, kai Valdovų rūmuose vyks Europos senosios muzikos dienai skirta programa.

 

Valdovų rūmų muziejaus informacija