NAUJIENOS

„Nykstanti IDILĖ“ paroda
2022-11-21

Vilniuje,  Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejaus galerijoje nuo lapkričio 22 d. veikia Gedimino Pranckūno fotografijų paroda „Nykstanti IDILĖ. Kaimiškojo Vilniaus vaizdeliai“. Parodoje eksponuojama  antroji, dar nerodyta, 2021–2022 m. sukurto fotografijų ciklo dalis. Pirmoji ciklo dalis rugsėjo–spalio mėn.  buvo eksponuojama Bernardinų galerijoje.  

„Kaimiškasis Vilnius yra reprezentacinių vaizdų užribyje. Nebent tarsi kokia egzotika pasirodo romantizuoti nykstančių Šnipiškių vaizdeliai kaip kontrastas greta esantiems dangoraižiams. Toks Vilnius gerokai plačiau išsibarstęs ir labai jau visoks – vargo pagraužtas, lopytas perlopytas, palaikėm tvorom išraižytas, atlapom durim vėpsantis ar nebeveikiančiom satelitinėm antenom pakrypusių stogų linijas užapvalinantis.  Daug kur toks jis jau pasmerktas. Kitur atvirkščiai – įsikabinęs naujai perstatytais sutvarkytais namais su dailiom pievutėm, pripučiamais baseinėliais ir plastikiniais šiltnamiais kiemuose, aptvaruose lakstančiais dideliais šunimis.  Visus juos jungia išlaikytas ryšys su gamtos kismu – pavasarine sėja ar sodinimu, rudeniniu sodo, neretai paveldėto iš kadaise buvusių savininkų, genėjimu ir kitais kasdieniais ūkio darbeliais. Savotiška idilė. Tik dažnai su pasmerkimu išnykti žyme“.

Gediminas Pranckūnas

„Nelabai prižiūrėti sodai ir sodeliai, nežinia kur, o gal ir jau niekur vedantys laipteliai nuo upelio, pievas rėminanti augmenija, atverianti žiedais nusėtus medžius. Kur tai fotografuota? Kada? Atrodo, kadaise. Pasirodo, šiemet, 700-metį švenčiančiame Vilniuje. Ir ne kaip priekaištas, apsaugok Dieve, ne. O kaip nubėgančio laiko pastebėjimas, miesto daugiaplaniškumo pripažinimas. Tokia neskubri fotografija yra poilsis nuo rėkiančių vaizdų srauto, meditacija, sugrąžinanti į vidinį centrą“.

Monika Krikštopaitytė

 

Paroda vyks iki gruodžio 5 d.

Fotografijų ciklo sukūrimą parėmė Lietuvos kultūros taryba.

slapeliu idile