Multikultrūrinis performansas Vilniuje
2023-05-13
Muziejų naktį Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus kviečia į performansą apie sugriautus Mariupolio pastatus, į garsiausių Lietuvos poetų eilių skaitymus, į išskirtinę fotografijų parodą. Bus galima nemokamai aplankyti nuolatines muziejaus ekspozicijas „Dingęs pasaulis", „Litvakai ir Lietuvos dailės mokykla", Holokausto ekspoziciją.
Samuelio Bako muziejuje 18.30 val. bus pristatyta trikalbė – lietuvių, hebrajų bei anglų – poezijos rinktinė „Iš Šiaurės Jeruzalės". Renginyje poetas, vertėjas, literatūrologas Mindaugas Kvietkauskas papasakos apie Vilniaus žydų poeziją.
Eilėraščius skaitys Valstybinio jaunimo teatro aktorius Sergejus Ivanovas ir poetai Lina Buividavičiūtė, Ilzė Butkutė, Vaiva Grainytė, Antanas A. Jonynas, Giedrė Kazlauskaitė, Mindaugas Kvietkauskas, Gytis Norvilas, Violeta Palčinskaitė, Rolandas Rastauskas, Egidija Šeputytė, Rimas Užgiris, Indrė Valantinaitė.
Renginio partnerė Lietuvos rašytojų sąjunga. Rinktinę išleido VŠĮ „Poetinis Druskininkų ruduo".
20 val. Samuelio Bako muziejuje įvyks išskirtinio multikultūrinio šešėlių teatro, muzikos ir animacijos performanso premjera. Jo autorė Marija Kutniakova, išlikusi gyva per Mariupolio dramos teatro bombardavimą, jau metus gyvena Vilniuje. Kadaise Marija vaidino Mariupolio mėgėjų teatre, o paskui savo akimis matė, kaip naikinamas gimtasis miestas, niokojamos kultūros vertybės. Marijos performanso pavadinimas – „11 legendų apie pabaisas ir akmeninius herojus“ – yra aliuzija į akmenis kaip jaukumo – namų, savojo miesto – simbolį. Muziejai, teatras, kiti puošnūs Mariupolio pastatai subombarduoti. Atlikdama performansą, Marija įsikūnys į žmogų, bandantį iš griuvėsių prikelti buvusį pasaulį – po kruopelytę renkantį ekspozicijos likučius ir besistengiantį atstatyti tai, ko nebėra. „Tarp kažkieno akmeninių sienų buvo nuspręstas mano šalies likimas, o kažkur gyveno šeima, dėl to sprendimo likusi be namų. Rekonstrukcijos, remontai, pertvarkymas – visa tai keičia pastato paskirtį, tačiau jo esmę sukuria žmonės. Namas be žmonių yra tik sienos, akmenys. Kiekvieną pastatą galima atstatyti ar perkeisti, sukurti laimės arba teroro atmosferą. Performanse pasistengsime įsiklausyti, ką kalba Rytų Ukrainos pastatai, kur vyksta kova dėl kiekvieno akmens“, – apie idėją pasakoja autorė. Performanse pamatysime šešėlių teatrą, lydimą animacijos, ir išgirsime muzikos lydimą pasakojimą.
Performanse kartu su Marija dalyvaus aktorė Jovita Jankelaitytė.
Iliustracijos ir animacija – VŠĮ „Shtuka“, esančios Kyive.
Iki 21.30 val. antrame Samuelio Bako muziejaus aukšte kviesime aplankyti fotografo iš Izraelio Michaelio Shubitzo parodą. Joje bus eksponuojama dvylika didelio formato fotografijų – Holokaustą išgyvenusių ir su mumis tebesančių žmonių portretai. Tarp jų – 101 metų sulaukusios Ditos Zupavičienės-Sperling atvaizdas: Dita nufotografuota su Kauno gete nutapyto savo portreto nuotrauka. „Visąlaik savęs klausinėju, – sako fotografas, – ar įmanoma perprasti žmogaus istoriją vien žvelgiant į jo fotografiją? Kurdamas dvylikos Kauno gete išgyvenusiųjų portretus, stengiausi atsakyti į esminį filosofijos klausimą: „Kas gi toji žmonija"
Muziejų naktis – paskutinė proga apžiūrėti Samuelio Bako muziejaus nuolatines ekspozicijas: „Dingęs pasaulis", kur eksponuojami XVIII a. vid. Vilniaus Didžiosios sinagogos vidaus įrangos fragmentai ir liturginiai reikmenys (kartušas su Dešimt Dievo įsakymų, aron kodešo (šventosios skrynios) durelės, kantoriaus piupitro žvakidė), judaikos objektai; litvakų dailei skirtą ekspoziciją „Litvakai ir Lietuvos dailės mokykla". Renovuotose patalpose birželio vidury bus atidaryta Samuelio Bako kūrinių paroda, skirta dailininko 90-mečiui ir Vilniaus 700-osioms metinėms paminėti.
Muziejų naktį kviečiame aplankyti ir Holokausto ekspoziciją (Pamėnkalnio 12). Tik šia proga čia bus galima pamatyti unikalią, viešai beveik nerodytą „Popieriaus brigados" Antrojo pasaulinio karo metais išsaugotą ješivos mokinio skulptūrą. Ekspozicijos lankytojai galės susipažinti ir su „Popieriaus brigados" narių biografijomis.