NAUJIENOS

J. Kochanowskio „Niekų“ skaitymai
2023-05-30

Adomo Mickevičiaus institutas kviečia į Jano Kochanowskio „Niekų“ skaitymus, kurie vyks gegužės 31 d. Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose tarptautinės parodos „Žygimanto Augusto gobelenai Vilniuje“ ekspozicijos erdvėje. Renginyje bus pristatyta lenkų ir lietuvių kalba išleista knyga „Fraszki / Niekai“.

žygimanto augusto gobelenas

Vytauto Abramausko nuotrauka

 

Šie skaitymai – Vilniaus 700 metų jubiliejaus programos dalis. Už renginio režisūrą atsakingas Jarosławas Kilianas bendradarbiauti pakvietė du garsius, puikiai Lietuvos publikai žinomus aktorius Birutę Mar ir Vladą Bagdoną. Muzikine dalimi rūpinasi profesorė Maria Pomianowska bei jungtinis lenkų ir lietuvių senosios muzikos ansamblis. Knygą „Fraszki / Niekai“ sudarė, vertė ir leidybos projektui vadovavo gerai žinoma lenkų kalbos vertėja, profesorė habil. dr. Regina Koženiauskienė. Daugiausia ji verčia poeziją, Vilniaus universitete yra baigusi klasikinę filologiją su lituanistikos specializacija. 

žygimanto augusto gobelenas

Vytauto Abramausko nuotrauka

Jano Kochanowskio poezijos rinkinyje, kurį sudaro trys knygos, yra 319 kūrinių su įvadu ir išsamiais vertėjos komentarais bei paaiškinimais. Knyga itin įvairiapusė – šalia šmaikščių ir net nepadorių kūrinių galima rasti ir filosofinių tekstų. „Niekai“ paremti tiek asmeninėmis autoriaus patirtimis, tiek ir kitų literatūros kūrinių motyvais. Išleista bendradarbiaujant Adomo Mickevičiaus institutui bei Lietuvių literatūros ir tautosakos institutui.

žygimanto augusto gobelenas

Vytauto Abramausko nuotrauka

Janas Kochanowskis buvo garsiausias Renesanso epochos poetas, žinomiausias jo kūrinys – drama „Graikų pasiuntinių išsiuntimas“. Visą gyvenimą kūrė epigramas (fraszki), dainas ir elegijas. Terminą fraszka jis perėmė iš italų kalbos, buvo šio žanro kūrinių pradininkas Lenkijoje. Jo kūriniuose gvildenamos įvairios temos, tarkim, sveikata, tikėjimas, meilė, laikinumas, garbė. Būdamas garsus humanistas, sąmojį sumaniai pynė su rimtais dalykais ir refleksijomis. 

žygimanto augusto gobelenas

Vytauto Abramausko nuotrauka

Gobelenų paroda, kurios erdvėje bus skaitomi Jano Kochanowskio kūriniai, Vilniuje eksponuojama nuo gegužės 3 dienos. Parodą globoja Lenkijos Respublikos Prezidentas Andrzejus Duda ir Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda. Į Lietuvos sostinę atkeliavo beveik 40 gobelenų iš išlikusių 140 austų kūrinių. Šis rinkinys laikomas viena brangiausių meninių audinių kolekcijų pasaulyje. 

niekai

Partneriai – Adomo Mickevičiaus institutas, Lenkijos nacionalinis muziejus, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, Lietuvos mokslo taryba, Lenkijos institutas Vilniuje.

Adomo Mickevičiaus institutas (Varšuva), Lenkijos nacionalinė kultūros institucija, įsteigta 2000 m., jo tikslas – skatinti ilgalaikį susidomėjimą lenkų kultūra visame pasaulyje. Nuo 2022 m. institutas įgyvendina projektus daugiau nei 70 šalių šešiuose žemynuose. Adomo Mickevičiaus instituto veiklą koordinuoja Lenkijos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija.