NAUJIENOS

J. Basanavičiaus rinktos pasakos
2022-11-22

Lapkričio 23 d. švenčiame signataro Jono Basanavičiaus gimtadienį. Apie šią asmenybę, kurios 171-ąjį gimtadienį minime, žino dažnas. Būdamas aktyvus visuomenės veikėjas, jis uoliai rinko lietuviškas pasakas, skelbė jas nuoširdžiai tikėdamas, kad jų rinkimas ir tyrimas prisidėsiąs prie geresnio tautos pažinimo. Signatarų namai kviečia suaugusiuosius į netradicinį šių pasakų vakarą „Mėlynbarzdis kaimynas“.Šiuolaikinio pasakojimo profesionalė Milda Varnauskaitė čia ir dabar perpasakos pasakas, suteikdama joms aktualumo, priartindama prie mūsų gyvenamojo meto.

 

Kadaise tautos patriarchas, Vasario 16-osios Akto signatras J. Basanavičius atliko milžinišką darbą – užrašė lietuvių liaudies pasakas. Tačiau sakytinė istorija keičiasi:  perpasakojamos istorijos jungiasi su asmeninėmis, kurdamos aktualią prasmę šiuolaikiniam žmogui. Kiekvienas pasakotojas savaip pasakoja vis kitokią istoriją ir joms visoms šiame pasaulyje yra vietos.

 

Mėlynbarzdis kasdien įsiveržia į kaimyno namus ir suvalgo visą ne jam paruoštą maistą. Baltas vilkas veda ir išsiveža jauniausią ir drąsiausią karaliaus dukterį. Raganos išvaryta moteris miške pagimdo kačiuką, o žvejo sūnus kitame marių krante tampa svetimšaliu. Ar priimame kitoniškumą, ar norime jį sunaikinti? Kur yra riba tarp sãva ir svetima? Kaip keičiamės mes, kai į mūsų erdvę įsiveržia svetimas – Kitas? 

 

Norėdama atsakyti į šiuos klausimus, profesionali pasakotoja Milda Varnauskaitė leidžiasi į kelionę po lietuviškų pasakų pasaulį, kartu pasiūlydama mums sekti iš paskos. Besigilindama į užrašytų pasakų variantus, gyvai perteikdama istorijos pulsą ir kūrybiškai interpretuodama, menininkė kuria šiuolaikišką pasakojimą, išryškindama jame aktualią prasmę. Pasirodymas „Mėlynbarzdis kaimynas“ – tai lietuviškų pasakų, kurias surinko Jonas Basanavičius, šiuolaikinė interpretacija. 

 

Jono Basanavičiaus gimtadienio proga Signatarų namai lapkričio 23 d. 18 val. kviečia suaugusiuosius, mokančius profesionaliai klausytis, į Mildos Varnauskaitės, profesionalios istorijų pasakotojos, pasirodymą „Mėlynbarzdis kaimynas“. 

 

Renginys nemokamas!

Milda Varnauskaite_Foto_L_Žemgulis

Milda Varnauskaitė. Foto L.Žemgulis

______________________

Lietuvos nacionalinio muziejaus naujienas kviečiame sekti atnaujintoje interneto svetainėje: http://www.lnm.lt arba socialiniame tinkle: https://www.facebook.com/lnmuziejus/

 

Kontaktinė informacija:

Santa Lingevičiūtė

Lietuvos nacionalinio muziejaus viešųjų ryšių specialistė

Tel. +370 673 04 145

El. p. santa.lingeviciute@lnm.lt