EDUKACINIŲ PROGRAMŲ PAIEŠKA NAUJAUSIOS EDUKACINĖS PROGRAMOS SUKURTOS SPECIALIAI PROJEKTUI
Edukaciniai užsiėmimai 5–12 klasių moksleiviams
Ilgalaikė

Konstitucijos pr. 22, Vilnius

Informacija teikiama ir užsakymai priimami

tel. (8 5) 21 95 961

el. paštas edukacija@ndg.lt

25 1,5 1.00€ 5-12 klasė

Edukaciniai užsiėmimai Nacionalinės dailės galerijos XX–XXI a. Lietuvos dailės ekspozicijoje 5–12 klasių moksleiviams

 

Šiuolaikiniame reklamų, filmų ir grafinio dizaino pasaulyje mokėjimas skaityti vaizdus yra beveik tiek pat reikalingas, kaip mokėjimas skaityti tekstą. XX–XXI a. Lietuvos dailės ekspozicija yra tinkamiausia vieta kalbėti apie vaizdų galimybes pasakoti, sujaudinti, manipuliuoti ir įkvėpti, nes per pastarąjį 100 metų buvo išbandyta kaip niekada daug vaizdavimo būdų.

Edukatorius, užduodamas klausimus, skatina atkreipti dėmesį į paveikslo, skulptūros, grafikos atspaudo, fotografijos ar videofilmo pagrindines sudedamasias dalis ir smulkesnes reikšmines užuominas, kurios, jei pastebimos, atrakina vaizduojamojo meno kūrinius ir suintriguoja jais domėtis toliau. Užsiėmimų metu puoselėjamas moksleivių įžvalgumas ir kritiškumas, vystomas jų abstraktus, konceptualus mąstymas. Praktinės užsiėmimo dalies metu mokiniai skatinami kūrybiškai išreikšti savo požiūrį į nagrinėjamą temą, pritaikyti įgytas žinias praktikoje.

 

MININT KRISTIJONO DONELAIČIO METUS

Nacionalinėje dailės galerijoje eksponuojama A. V. Ambraziūno sukurta K. Donelaičio skulptūra (1966–1967 m.) bei V.K.Jonyno iliustracijos pirmąjai lietuviškai bibliofilinei knygai (1939 m.) – K. Donelaičio „Metams". Kviečiame moksleivius pamatyti jas, palyginti su poema, padiskutuoti, kokią įtaką teksto suvokimui turi knygos dizainas, iliustracijos. Kūrybinėje dalyje užsiėmimo dalyviai darys lino raižinius arba kurs šiuolaikines vizualias K. Donelaičio poezijos interpretacijas ( užduotį galima pasirinkti). Užsiėmimas skirtas 7–8 klasių moksleiviams.

 

KAIP ŽIŪRĖTI Į MENO KŪRINĮ?

Žvelgdami į meno kūrinį ne visuomet žinome, kurioje jo detalėje slypi nuorodos į reikšmę. Šio užsiėmimo metu iki smulkmenų tyrinėsime kelis parinktus kūrinius ir išmoksime juos „perskaityti". Užsiėmimas diskusijos tipo, skirtas 11–12 klasių moksleiviams.

 

IŠ KO SUSIDEDA FOTOGRAFIJA?

Fotografijai skirta pamoka-pokalbis, remiantis dokumentiniame filme „Pažvelk, tai Vilnius" užfiksuotais fotografų Algimanto Kunčiaus, Antano Sutkaus ir Romualdo Rakausko pasisakymais, kuriuose jie aptaria savo fotografijų techninius, kompozicijos ir interpretacijos klausimus. Žiūrint ištraukas iš filmo ir aptariant fotografų pasisakymus, tyrinėsime, iš ko susideda fotografija. Filmo ištraukų peržiūra ir aptarimas vyksta edukacinėse patalpose, po kurio eisime į Lietuvos XX a. dailės ekspoziciją, kur aptarsime ten rodomą Lietuvos fotografijos klasiką. Užsiėmimas diskusijos tipo, skirtas 11–12 klasių moksleiviams.

 

KAS YRA MUZIEJUS?

Užsiėmimo metu su vaikais vaikščiosime po skirtingas galerijos erdves, kuriose aptarsime jos istoriją ir dabartines funkcijas. Diskutuosime, kaip jis turėtų keistis, kad taptų patrauklesnis ir labiau reikalingas žmonėms. Kalbėsime ir apie muziejininkus – ką jie veikia, kokių profesijų žmonės dirba šioje institucijoje. Kūrybinė užduotis – iš kartoninės dėžės sukurti savo muziejų. Užsiėmimas adaptuojamas įvairaus amžiaus moksleiviams.

 

KAIP SKAMBA DAILĖ?

Užsiėmimas skirtas vystyti juslišką dailės kūrinių suvokimą ir jungti skirtingų menų patyrimą, kas dažnai padeda geriau suprasti dailininko sumanymą. Vienoje iš pastovios Lietuvos XX a. dailės ekspozicijos salių moksleiviai klauso muzikos kūrinių ištraukų ir kasdienių garsų ir ieško labiausiai garsą atitinkantį dailės kūrinį. Nustačius geriausius darinius, aptariama, kokios girdėto garso ir matomo vaizdo savybės yra panašios. Antroje užsiėmimo dalyje iš likusių dailės kūrinių išsirenkamas vienas ar keli, kuriems visa grupė savo balsais, muzikos instrumentais ir daiktais sukuria „garso takelį". Įrašo klausoma žiūrint į pasirinktą dailės kūrinį, aptariama, ar viskas skamba taip, kaip planuota. Užsiėmimas adaptuojamas įvairaus amžiaus moksleiviams.

 

KAIP KARTĄ REALISTINIS MENAS VIRTO ABSTRAKČIU

Užsiėmimas skirtas susipažinti su dailės raida XX a. pirmoje pusėje. Vaikščiodami po ekspoziciją tyrinėsime kūrinius, kurie padės nuosekliai suprasti, kaip ir kodėl realistinę dailę pakeitė abstrakčioji. Diskutuosime apie šių dailės krypčių poveikį mums ir atliksime kūrybinę užduotį  – realistiškus kūrinius mėginsime paversti abstrakčiais. Užsiėmimas skirtas įvairaus amžiaus vaikams. Užsiėmimas adaptuojamas įvairaus amžiaus moksleiviams.

 

MADA IŠ VIZUALAUS MENO KŪRINIŲ

XX a.  daugybė menininkų sukurtų vaizdinių buvo perkelta į madą, dizainą, įvairias populiariosios kultūros sritis. Šio užsiėmimo metu aptarsime tokius vaizdus ir galerijoje ieškosime kūrinių, kurių detalės ateityje galėtų tapti ženklais aprangoje, interjere ar muzikos albumo viršelyje. Diskutuosime apie vaizduojamojo ir taikomojo meno sąsajas, o kūrybinių dirbtuvių metu iš antrinių žaliavų kursime pamatytų kūrinių įkvėptus rūbų modelius, ar kasdien naudojamų daiktų dizainą. Užsiėmimas adaptuojamas įvairaus amžiaus moksleiviams.

 

AR AKYS GALI MELUOTI?

Menininkai žino daugybę būdų, kaip sukurti judesio, šviesos, ritmo pojūčius net ir statiškuose kūriniuose. Šio užsiėmimo metu lyg detektyvai mėginsime atsekti, kokius optinius triukus naudojo autoriai. Kūrybinių dirbtuvių metu kursime optines iliuzijas sudarančius vaizdus. Užsiėmimas adaptuojamas įvairaus amžiaus moksleiviams.

 

ŠIUOLAIKINIS MENAS

Performansas, instaliacija, akcija, videomenas – visi šie nekasdieniai žodžiai apibūdina šiuo metu kuriamą meną. Tai atviri kūriniai, su kurių forma ir prasmėmis norisi žaisti. Dalinsimės mintimis, kaip mus, mūsų aplinką veikia šiuolaikinis menas galerijoje bei viešosiose erdvėse, žaismingai jį interpretuosime kūrybinės užduoties metu. Užsiėmimas adaptuojamas įvairaus amžiaus moksleiviams.

 

Švietimo teikėjas

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus

Nacionalinė dailės galerija

Konstitucijos pr. 22, LT-08105 Vilnius,
tel./faks. (8 5) 212 28 88

Nacionalinės dailės galerijos Edukacijos centras
tel. (8 5) 219 59 61, el. paštas edukacija@ndg.lt
http://ndg.lt/edukacija, profilis Facebook'e