NAUJIENOS

BPM gruodžio renginiai
2023-12-07

Gruodžio 6 d. 18.00 val.

Advento vainiko pynimo dirbtuvės „Kalėdų stebuklo belaukiant“

Artėjant Kalėdoms, kviečiame į advento vainikų pynimo dirbtuves! Jaukioje atmosferoje ir maži, ir dideli galės pasinerti į kūrybą ir meistrės padedami pasigamins advento vainiką. Pasidarytu vainiku galėsite pasipuošti namus. Medžiagas vainikui suteiksime (jos įeina į bilieto kainą).

Šios dirbtuvės skirtos visai šeimai. Rankdarbių meistrė, pedagogė Violeta Bisikirskienė supažindins su advento vainiko simbolika, pynimo technikomis ir padės sukurti vainiką savo rankomis – asistuos pynėjams renginio metu. Jaunesniuosius dalyvius kviesime kurti smulkias dekoracijas, kurias vėliau įpinsime į vainikus. 

Pradžia – gruodžio 6 d. 18.00 val. 
Vieta – Bažnytinio paveldo muziejus, Šv. Mykolo g. 9 (įėjimą atpažinsite iš vartų su oranžinėmis vėliavom).
Trukmė – iki 2 val. 
Šeimos bilietas-vainikas – 30 Eur. 
Bilietą galima įsigyti muziejaus kasoje arba „Paysera Tickets“ sistemoje paspaudę šią nuorodą.

Į kainą įskaičiuotos priemonės VIENAM vainikui, kuriuo galėsite pasipuošti namus. Norintys gali į dirbtuves atsinešti savo vainiko dekoravimui skirtų priemonių. 

Dalyvių skaičius – ribotas, todėl kviečiame įsigyti bilietus ar registruotis iš anksto: pirkti internetu Paysera sistemoje arba registruotis tel. + 370 5 269 7800 ar el. paštu edukacija@bpmuziejus.lt.

*** 

Gruodžio 7 d. 18.00 val. 

Diskusija „Bažnytinės unijos iššūkis“

Šiemet švenčiame Vilniaus 700 metų jubiliejų ir minime 400-ąsias Lietuvą ir Ukrainą siejančio šv. Juozapato Kuncevičiaus kankinystės metines. Šį rudenį tęsiame 2022 metų spalį prasidėjusius šventojo Juozapato laikmečiui ir kontekstui pažinti skirtus renginius. Dabar galima apžiūrėti ir šv. Juozapatui skirtą lauko parodą ant katedros tvoros, o nuo rugsėjo 29 d. kviečiame į šių jubiliejaus metų kulminaciją muziejuje – tarptautinę parodą „Tegul visi bus viena. Šv. Juozapato Kuncevičiaus kankinystei – 400“.

 

1623 m. lapkričio 12 d. Vitebske nukankintas Juozapatas Kuncevičius – šventasis, sujungęs Vilnių su Ukraina, Kijevą su Roma. Bazilijonų ordinas, prie kurio įkūrimo jis prisidėjo, tapo neatsiejama Vilniaus istorijos, kultūros, religinio gyvenimo dalimi. Gimęs dabartinės Ukrainos teritorijoje (Voluinės Volodymyre), Vilniuje jis subrendo kaip iškilus dvasininkas, pasišventęs krikščionių Bažnyčios vienybei. Kartu su būsimu Kijevo metropolitu Juozapu Benjaminu Rutskiu 1617 m. šv. Juozapatas įkūrė Šv. Bazilijaus Didžiojo ordiną, prisidėjusį prie daugiatautės Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kultūros formavimosi bei modernios visuomeninės raidos. 

 

Diskusija „Bažnytinės unijos iššūkis“ – baigiamasis ciklo „Kijevo krikščionybės skaitiniai Vilniuje“ renginys. Gruodžio 7 d. 18.00 val. istorikai dr. Liudas Jovaiša, dr. Darius Baronas, dr. Alfredas Bumblauskas ir Remigijus Černius diskutuos apie Bažnytinės Unijos idėjų puoselėjimą, jų sklaidą nepalankiose sąlygose bei svarbą dabarties kontekste.

 

Šiandien demokratinis Vakarų pasaulis nestokoja iššūkių. Siekiant sėkmingai spręsti ir atsiliepti į  kylančias problemas reikalingi greitas reagavimas, ryžtas ir vienybė. Būtent šiuos bruožus galima įžvelgti šv. Juozapato Kuncevičiaus asmenybėje ir veikloje. Jis nepaisydamas grasinimų ir tykančių pavojų prieš 400 metų vienijo ir globojo LDK istorinėse žemėse gyvenusius Romos katalikus ir stačiatikius.

 

Remdamiesi šv. Juozapato pavydžiu diskusijoje „Bažnytinės unijos iššūkis“  istorikai kalbėsis apie praeitį – Bažnytinės unijos idėjų puoselėjimą ir jų sklaidą nepalankiose sąlygose – bei dabartį, kai sudėtingi geopolitiniai procesai formuoja naujus kontekstus.

 

Renginys vyks Bažnytinio paveldo muziejuje. Tiesioginę pranešimo transliaciją bus galima stebėti muziejaus feisbuko paskyroje.

Renginys nemokamas. Laukiame Jūsų!

Renginių ciklas yra www.700vilnius.lt programos dalis. 
Projektą remia Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.
Muziejaus veiklą finansuoja: Vilniaus arkivyskupija, Lietuvos kultūros taryba.

Daugiau informacijos tel. +370 5 269 7800, el. p. muziejus@bpmuziejus.lt.

 

***

Gruodžio 10 d. 11.00 val. Valkininkų Švč. Mergelės Marijos apsilankymo bažnyčioje

Gruodžio 13 d. 18.00 val. Bažnytinio paveldo muziejuje 

Pristatoma knyga „Šventieji kūnai. Valkininkų šv. Bonifacas“

Gruodžio 10 d. Valkininkų Švč. Mergelės Marijos apsilankymo bažnyčioje, o gruodžio 13 d. Bažnytinio paveldo muziejuje įvyks naujos knygos „Šventieji kūnai. Valkininkų šv. Bonifacas“ pristatymas. Knygos tekstų autorės – dr. Sigita Maslauskaitė-Mažylienė ir dr. Ruth Sargent-Noyes; leidybos projekto kuratorės: Kamilė Jagėlienė ir Vaiva Vasiliauskaitė.

Šioje mokslinėje studijoje, lydinčioje 2022 metų Bažnytinio paveldo muziejaus surengtą ir didelio lankytojų susidomėjimo sulaukusią parodą, dr. Sigita Maslauskaitė-Mažylienė ir dr. Ruth Sargent-Noyes pristato corpisanti reiškinį – Romos katakombų šventųjų relikvijas-skulptūras, kurių tūkstančiai XVIII a. vid. – XIX a. vid. paplito daugiau negu dvidešimtyje pasaulio šalių, tarp jų ir Lietuvoje.

Šventųjų relikvijų gerbimas – tikėjimo srities fenomenas, bet kultūros istorijos požiūriu relikvijos yra seniausi antropologinio pobūdžio objektai, senesni už atvaizdus, žodžius, raštus. Krikščionybėje pamaldumas relikvijoms remiasi mirusiųjų prisikėlimu ir tikėjimu, kad Dievas nepalieka tikinčiųjų mirusiųjų buveinėje ir neleidžia „savo šventajam supūti“ (Ps 16, 10; At 2, 27).

Dviejų mokslininkių darbas siekia iš naujo apibrėžti relikvijų-skulptūrų tyrimų lauką per vieno atvejo studiją – šventojo kankinio Bonifaco corposanto, atgabento į Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę 1765 metais, neseniai moksliškai ištirto ir konservuoto Bažnytinio paveldo muziejaus aplinkoje. Knygoje aptariami rašytiniai ir ikonografiniai šaltiniai, istorinė aplinka, technikos ir technologijos, šventųjų kankinių palaikų rentgeno tyrimai, pateikiami kiti geografiškai artimi atvejai, bylojantys apie sunaikintas, dingusias arba už šalies ribų išlikusias šio tipo relikvijas, patvirtinančias mūsų kraštus pasiekusį fenomeną.

Knygą Valkininkų Švč. Mergelės Marijos apsilankymo bažnyčioje gruodžio 10 d. 11 val. pristatys Bažnytinio paveldo muziejaus parodos „Corpisanti. Katakombų relikvijos-skulptūros Valkininkų ir Buivydžių bažnyčiose“ kuratorė ir knygos leidybos koordinatorė Vaiva Vasiliauskaitė.

 

Renginiai nemokami. Maloniai kviečiame.

Knygą bus galima įsigyti Bažnytinio paveldo muziejuje, Vilniuje (Šv. Mykolo g. 9).

Muziejaus veiklą finansuoja: Vilniaus arkivyskupija, Lietuvos kultūros taryba.

 

*** 

Gruodžio 16 d. 12.00 val.

Kalėdinės šeimų dirbtuvės „Prakartėlės džiaugsmas“

Kviečiame šeimas į kalėdines dirbtuves „Prakartėlės džiaugsmas“ kartu kurti savo prakartėlių.

Dar XIII amžiuje Europoje atsirado paprotys vaizduoti Gimimo sceną ir įrengti prakartėles bažnyčiose, miestų aikštėse. Šiandien prakartėlė neatsiejama nuo Kalėdų – per šią šventę ji puošia mūsų namus. Dirbtuvėse kalbėsimės apie šią gražią tradiciją, susipažinsime su prakartėlės istorija, jos personažais, simbolika ir savo rankomis pasigaminsime prakartėlę iš modelino. 

Dirbtuvių trukmė  – 2 val.
Šeimos bilieto kaina – 15 Eur.
Būtina išankstinė registracija tel. + 370 5 269 7800 arba el. paštu edukacija@bpmuziejus.lt.
Bilietus galima įsigyti muziejaus kasoje arba „Paysera Tickets“ sistemoje pauspaudę šią nuorodą.

****

Gruodžio 23 d. 14.00 ir 15.30 val.

Gruodžio 27 d. 18.30 val.

Gruodžio 30 d. 14.00 ir 15.30 val.

Kalėdinė ekskursija „Štai žvaigždė!“

Kiek yra dangiškųjų būtybių? Kokią Naujieną Marijai atnešė arkangelas Gabrielius? Kas pakvietė piemenis į Betliejų, kur jie rado Šventąją Šeimą ir ką tik gimusį kūdikėlį Jėzų?

Tyrinėdami dailininkų ir auksakalių kūrinius drauge ieškosime angelų, pasakosime ir apie arkangelus, serafimus ir cherubinus. Sužinosime, kokią vietą jie užima dangiškojoje hierarchijoje ir kokius vaidmenis atlieka. Apžiūrėdami ekspoziciją nagrinėsime, ką vaizduoja Apsireiškimo scena, kodėl prakartėlėje vaizduojami giedantys angelai, ir prisiminsime, kad kiekvienas turime angelą sargą.

Ekskursijos trukmė – 1 val.
Įsigijus lankytojo bilietą (8 Eur, su nuolaida – 5 Eur) ekskursija nemokama.
Būtina išankstinė registracija tel. + 370 5 269 7800 arba el. paštu edukacija@bpmuziejus.lt.
Bilietus galima įsigyti muziejaus kasoje arba „Paysera Tickets“ sistemoje.

Renginiai yra www.700vilnius.lt programos dalis.
Muziejaus veiklą finansuoja Vilniaus arkivyskupija ir Lietuvos kultūros taryba.