NAUJIENOS

Benedikto Henriko Tiškevičiaus fotografijos
2021-07-12

Vilniaus paveikslų galerijoje, Fotografijos muziejuje Šiauliuose ir Kauno rajone esančioje Raudondvario pilyje nuo liepos 13 d. veiks grafo Benedikto Henriko Tiškevičiaus (1852–1935) fotografijas pristatančios parodos, kuriose bus pristatytos dingusiomis laikytos piktorialinės fotografijos meistro grafo B. H. Tiškevičiaus dokumentinės ir meninės nuotraukos, darytos Prancūzijoje, Lenkijoje, Lietuvoje bei netoli Vilniaus buvusiame Vialos dvare dabartinėje Baltarusijoje.
Parodos „Tarp Lietuvos ir Prancūzijos. Du grafo Tiškevičiaus pasauliai jo XIX a. pabaigos nuotraukose“ atidarymas vyks liepos 13 d., antradienį, 17 val. Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4, Vilnius).
Didžiąją gyvenimo dalį praleidęs Prancūzijoje, bet nuolatos į gimtąjį kraštą sugrįždavęs grafas Tiškevičius XIX amžiaus pabaigoje susidomėjo menine fotografija, buvo prestižinio Paryžiaus fotoklubo narys, jo darbais gėrėjosi daugelio meninės fotografijos salonų lankytojai.
Vienose nuotraukose grafas fiksavo prabangius rūmų interjerus, dvarų aplinką, aristokratų gyvenimą ir pramogas, keliones, fotografavo savo šeimos narius ir artimus žmones, kitose gėrėjosi Nalibokų girios gamta, tyrinėjo Zakopanės ir Lietuvos žmonių tipus ir buitį, kūrė menines scenas gamtoje ir savo fotostudijoje. Ir nors vienos nuotraukos turėjo likti šeimos albumuose, o kitos buvo skirtos parodoms ir žurnalams, jos visos šiuolaikiniam žiūrovui įdomios ir kaip praeities liudininkės, ir kaip fotografo meninių aspiracijų rezultatas.
Ilgą laiką buvo manyta, kad visi grafo nuotraukų negatyvai ir atspaudai žuvo. Gediminas Petraitis (1956–2021) prieš kelerius metus rado ir sugrąžino į Lietuvą daugiau kaip septynis šimtus B. H. Tiškevičiaus fotografijų, darytų 1891–1898 m.
Parodos Vilniuje ir Šiauliuose veiks nuo 2021 m. liepos 13 d. iki spalio 3 d.
Paroda Raudondvario pilyje veiks nuo 2021 m. liepos 6 d. iki rugpjūčio 29 d.
Kuratoriai:
Vilniaus paveikslų galerijoje Dainius Junevičius
Fotografijos muziejuje: Vilija Ulinskytė-Balzienė, Sigita Kupscytė (audiovizualinė dalis), Teklė Tomkutė-Vaičiulienė (virtualios realybės dalis)
Raudondvario pilyje Zigmas Kalesinskas
Koordinatorė Vilniaus paveikslų galerijoje Rasa Adomaitienė
Informacinės grafikos dizaineris Tadas Karpavičius
Grafikos dizaineris Juozapas Švelnys
Parodos Vilniaus paveikslų galerijoje architektas Saulius Valius
Parodos dizaineris Fotografijos muziejuje ZET-A-ZET
Organizatoriai: Šiaulių „Aušros“ muziejus, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Kauno rajono muziejus, aukcionų namai „ARS VIA“, Gražina Petraitienė, Gediminas Petraitis, Dainius Junevičius
Partneriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Prancūzų institutas Vilniuje, Lietuvos Respublikos ambasada Prancūzijos Respublikoje, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga, VšĮ „Kino pavasaris“
Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba
Pagrindinis rėmėjas UAB „Grafų baldai“
Rėmėjai: Aukcionų namai „ARS VIA“, Šiaulių miesto savivaldybė
Informaciniai rėmėjai: LRT, „Etaplius“

Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus informacija
Iliustracija: Benediktas Henrikas Tiškevičius. Keltas per Nevėžį. Raudondvaris, 1893 m. rugpjūtis