NAUJIENOS

Aukštaitijos metams baigiantis
2023-12-19

Metų pabaiga yra laikas, kai įprasta „skaičiuoti viščiukus“, ypač tiems, kurie įgyvendina projektus, apibendrina nuveiktus darbus ir planuoja kitų metų veiklas.

2023-ieji visam Aukštaitijos regionui, taip pat ir Utenai bei uteniškiams buvo ypatingas laikotarpis, nes šie metai Lietuvos Respublikos Seimo buvo paskelbti Aukštaitijos metais.

Ta proga Vilniuje, Seimo rūmuose, 2023 metų lapkričio 20–gruodžio 4 dienomis buvo eksponuojama tikrų aukštaičių – uteniškių – kūryba, kur parodoje „Aukštaičių žemė“ visi turėjo galimybę susipažinti su vienuolikos autorių kūriniais: akvarele, tapyba ant drobės ir šilko, skulptūra ir keramika.

Parodos rengėjas – Utenos kraštotyros muziejus, bendradarbiaudamas su Utenos meno mokykla, atsiliepdamas į parodos iniciatoriaus LR Seimo nario uteniškio Edmundo Pupinio kvietimą, jau kviesdamas menininkus pristatyti kūrinius parodai, planavo, kad po eksponavimo Seime menininkų kūryba sugrįš namo ir bus dar kartą pristatyta Utenos meno mokyklos Dailės skyriaus parodų salėje.

Seimo narys E. Pupinis, kalbėdamas parodos pristatyme Seime, teigė, kad uteniškių profesionalų kūryba nepalieka abejingų ir suteikia džiugių akimirkų dar kartą grožintis Aukštaitijos gamta, prisimenant istoriją ir žavintis šio krašto kūrėjų talentu.

Drįstame priminti, kad Lietuvos kunigaikščių raštuose minimas didžiausias Lietuvos etnografinis regionas nuo seno garsėja ne tik Aukštaitijos gamtos grožiu – miškų ir ežerų didybe, spalvų bei nuotaikų žaisme, bet ir žmonių darbštumu, ištikimybe savo kraštui, meile bei gerumu. Aukštaitijos raida tiesiogiai susijusi su Lietuvos valstybingumo įtvirtinimu, nes žodžiai „Aukštaičių žemė“ net kelis šimtmečius buvo vartojami kaip Lietuvos sinonimas.

Parodoje kūrinius eksponuoja: Danius Galiauskas, Gintaras Gesevičius, Aurelija Kairytė-Smolianskienė, Daiva Knyvaitė-Miškinienė, Giedrius Mazūras, Jūratė Mitalienė, Eugenijus Nalevaika, Regina Steponavičiūtė-Skomskienė, Kristina Šorienė ir Povilas Šorys bei Laima Tubelytė-Kriukelienė.

Kita proga susitikti ir aptarti nuveiktus darbus artėjant metų pabaigai yra Utenos meno mokyklos ir viešosios įstaigos „Meno forma“ bendradarbiavimo rezultatas – pirmieji projekto „Jauna galerija“ kūriniai. Utenos rajono savivaldybės finansuotas projektas įgyvendintas per keletą paskutinių šių metų mėnesių ir tikimasi, kad bus reikšminga pradžia, skatinančia jaunųjų kūrėjų ir profesionalų bendradarbiavimą, ir taps stipriu impulsu naujų, dėmesį patraukiančių ir kintančių vizualiojo meno akcentų atsiradimui, pirmiausia meno mokyklos, o vėliau – galbūt ir miesto erdvėse. Tikrasis projekto idėjos vaizdas atsiskleis visiems kūriniams sustojus „į savo vietas“ Utenos meno mokyklos Dailės skyriaus lauko erdvėse pavasarį, tačiau jau dabar galima susipažinti su specialiai projektui sukurtais profesionalių menininkų kūriniais ir į didelį formatą perkeltu bei lauko ekspozicijai adaptuotu meno mokykloje dailės subtilybes tyrinėjančios uteniškės eskizu. Prie projekto sutiko prisijungti ir dusetiškis dailininkas Algirdas Gaižauskas, kurio skulptūrinis objektas taip pat papildys kuriamą „Jaunos galerijos“ kolekciją.

Parodos „Aukštaitijos žemė“ koordinatorė
Utenos kraštotyros muziejaus direktorė menotyrininkė Jovita Nalevaikienė

Projekto „Jauna galerija“ vadovas dailininkas Eugenijus Nalevaika