NAUJIENOS

Atviri pokalbiai apie istoriją
2021-09-29

Muziejus Dingęs štetlas ir Vilniaus Universitetas pradeda bendrą paskaitų ir diskusijų ciklą „Atviri pokalbiai apie istoriją“, kuriame kels aktualius klausimus apie istorinę tiesą, atminčių karus ir visuomenės gebėjimą atsispirti spaudimui tarnauti vienai ar kitai ideologijai.
Spalio 1 dieną 18 valandą į pirmąjį pokalbį pakvietėme žymų istoriką, knygų apie vokiečių okupacinę politiką ir Holokaustą Lietuvoje autorių Christoph Dieckmann, kuris skaitys paskaitą tema „Atsigręžus į mūsų praeitį. Lietuviai, vokiečiai ir žydai“.
Istorikas Ch. Dieckmannas pasidalins savo įžvalgomis apie santykį tarp istorijos ir atminties. Kalbės apie asmenines paieškas bandant rasti geriausią būdą nagrinėti Holokaustą Lietuvoje, ir sustos ties naudojamu metodu, kuris padeda įtraukti skirtingas Holokausto dalyvių perspektyvas. Taipogi aptars, kodėl taip sunku atkurti ir analizuoti bendrą istoriją – kodėl kyla tokia didelė trintis tarp nūdienos ir praeities istorijų? Dieckmann’o sprendimas – kelti klausimus ir ieškoti tiksliausių atsakymų. Svečias sieks aptarti bendrą lietuvių, žydų ir vokiečių praeitį, įsitraukdamas į diskusijas su auditorija.
Diskusijoje dalyvaus poetas, eseistas, muziejaus „Dingęs Štetlas“ vadovas Sergejus Kanovičius ir VU rektoriaus patarėjas, apžvalgininkas Paulius Gritėnas.
Paskaita ir diskusija vyks anglų kalba.
Dr. Ch. Dieckmannas – Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti narys. Jo monumentali studija „Vokietijos okupacinė politika Lietuvoje 1941–1944 m.“ (Deutsche Besatzungspolitik in Litauen 1941–1944) buvo įvertinta Tarptautiniu Jad Vašem knygos apdovanojimu už tyrimą Holokausto tema.
Istorikas yra knygos „Kaip tai įvyko? Christophas Dieckmannas atsako Rūtai Vanagaitei“ bendraautorius. Knygoje atskleidžiama Lietuvos žydų bendruomenės sunaikinimo istorija ir etninių lietuvių vaidmuo joje.
Dr. Ch. Dieckmannas 2005-2014 metais dėstė istoriją Kilio universitete Jungtinėje Karalystėje. Ligi 2017 m. istorikas Fritzo Bauerio institute Frankfurte prie Maino vykdė tyrimų projektą „Rusijos pilietinio karo istoriografija jidiš kalba“, šiuo metu dr. Ch. Dieckmannas Berno universitete dirba prie projekto „Žydų persekiojimo garsai“.
Atvira paskaita vyks spalio 1 dieną 18 valandą Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Vinco Krėvės (Nr. 118) auditorijoje (Universiteto g. 5). Renginio svečių bus prašoma pateikti galimybių pasą.


Muziejaus Dingęs štetlas informacija