NAUJIENOS

Bažnytinio paveldo muziejuje
2017-12-10

Paskaitų ciklas „Vilniaus vyskupų istoriniai portretai“
2017 m. gruodžio 12 d. Bažnytinio paveldo muziejuje vyks istorikės, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto profesorės Vaidos Kamuntavičienės paskaita „Jurgis Bialozoras: uolus Bažnyčios ir valstybės tarnas“. Renginys nemokamas, pradžia 17 val. Maloniai kviečiame dalyvauti! 
Vilniaus vyskupo institucija – Lietuvoje pati seniausia ir garbingiausia: be jos, jungiančios Jogailos ir Vytauto valstybę su dabartine ES ir NATO nare, vargiai įsivaizduojama ne tik religinė ar kultūrinė, bet ir politinė bei ekonominė mūsų šalies istorija. Ši institucija – ne beveidis monolitas, o daugiau nei keturių dešimčių tragiškos ir komiškos, herojiškos ir ironiškos istorijos personažų galerija. Keletą iš jų plačiau pristatys paskaitų ciklas „Vilniaus vyskupų istoriniai portretai“. Jo metu ne vien susipažinsime su daugiau ar mažiau žinomais Vilniaus vyskupais, bet ir – kaip veidrodyje – su juos pristatančiais istorikais...
Paskaitų ciklas organizuojamas tęsiant Liudo Jovaišos knygoje „Vilniaus vyskupai ir jų portretai“ pradėtą pažintį su Vilniaus ganytojais.
Ketvirtoje ciklo paskaitoje pristatomas Vilniaus vyskupas Jurgis Bialozoras nepasižymėjo išskirtine kilme, tačiau sparčiai kilo bažnytinės ir valstybinės karjeros laiptais. Jis prisimenamas kaip žymiausias XVII a. vyskupas valstybininkas, kuris stengėsi nepraleisti nė vieno Respublikos seimo, dalyvavo įvairių komisijų darbe ir net panaudojo Bažnyčios turtą krašto gynybai. Rusijos kariuomenei užėmus Vilnių, Jurgis Bialozoras išsaugojo šv. Kazimiero relikvijas, kapitulos archyvą, dalį katedros lobyno, savo lėšomis samdė kariuomenės būrius. Be to, vyskupui priskiriami nuopelnai už taikos ir ramybės atkūrimą valstybės viduje, numalšinant maištaujančių karių konfederaciją. Nors Vilniaus vyskupo titulas jam priklausė tik ketverius metus (1661–1665), itin sudėtingas laikotarpis suteikė galimybę pasižymėti kaip uoliam Bažnyčios ir valstybės tarnui. Už lojalumą Jurgiui Bialozorui atsidėkojo net pats karalius Jonas Kazimieras, vienintelį kartą Vilniaus vyskupų istorijoje dalyvaudamas iškilmingose vyskupo pareigų užėmimo iškilmėse.
Kalėdinės nuolaidos muziejaus leidiniams
Puiki žinia knygų gerbėjams – Bažnytinio paveldo muziejaus leidiniams taikomos kalėdinės nuolaidos! Artėjančių 2018-ųjų kalendoriai kainuos pigiau kartu perkant du leidinius. Be to, iki pat Naujųjų muziejaus ir Vilniaus katedros varpinės kasose galite įsigyti mūsų muziejaus išleistas knygas su 20 procentų nuolaida. Tai gera proga papildyti savo, artimųjų, draugų knygų lentynas vertingais ir gražiais naujausiais leidiniais, pristatytais 2017 metais!
„Siuvinėtas dangus. Vilniaus arkivyskupijos bažnyčių XV–XX a. siuvinėti liturginiai drabužiai“ – antroji Bažnytinio paveldo muziejaus knyga, skirta liturginei tekstilei. Joje publikuojami muziejaus fonduose saugomi vertingiausi siuvinėti liturginiai drabužiai iš Vilniaus arkivyskupijos bažnyčių. Skaitytojas trumpai supažindinamas su liturginių drabužių kilme ir jų puošimo istorija, drabužiui teikiamos teologinės prasmės kaita.
„Vilniaus arkikatedros mįslės“ – pirmasis leidinys vaikams apie žymiausią Lietuvos šventovę, sukurtas remiantis naujausiais istorikų, menotyrininkų tyrimais, papildytas daugybe puikių iliustracijų, kūrybinių užduočių ir galvosūkių, paverčiantis katedros pažinimą interaktyviu žaidimu!
„Vilniaus vyskupai ir jų portretai“ – Liudo Jovaišos parengtas Vilniaus vyskupų portretų galerijos katalogas, skirtas pirmai skaitytojų pažinčiai su vienu seniausių Lietuvoje paveikslų rinkinių ir septintą šimtmetį skaičiuojančios vietinės Bažnyčios ganytojais.
Kvietimai ir metiniai bilietai
Ieškantys prasmingų ir turiningų kalėdinių dovanų savo artimiesiems muziejaus kasose gali įsigyti kvietimus aplankyti Vilniaus katedros varpinę, požemius ir lobyną, saugomą Bažnytinio paveldo muziejuje. Bendro bilieto į visus tris objektus kaina – 10 Eur, su nuolaida – 5 Eur.
Taip pat kviečiame įsigyti metinį Bažnytinio paveldo muziejaus lankytojo bilietą. Su juo vienus metus galėsite nemokamai lankyti nuolatinę muziejaus ekspoziciją ir parodas, dalyvauti ekskursijose, koncertuose ir visuose kituose renginiuose. Metinio lankytojo bilieto kaina 30 Eur, su nuolaida (moksleiviams, studentams, mokytojams, senjorams) – 15 Eur. Įdomiai ir turiningai praleiskite laiką Bažnytinio paveldo muziejuje!

Bažnytinio paveldo muziejaus infomacija ir fotografija.

Daugiau informacijos: tel. 8 5 269 7800, el. p. muziejus@bpmuziejus.lt