NAUJIENOS

Paroda skiriama Eduardui Balsiui
2019-10-08

 
Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilnius) š. m. spalio 11 d., penktadienį, 18 val. atidaroma paroda „Eduardas Balsys (1919–1984). Apie meistriškumą“. 
Eduardo Balsio baletas „Eglė žalčių karalienė“ (1960), oratorija „Nelieskite mėlyno gaublio“ (1969), daina „Elektrėnų žiburiai“ (1964), muzika filmui „Adomas nori būti žmogumi“ (1959) ir daugelis kitų – tai muzika, kuri pasakoja, siūlo paveikias emocines patirtis, įtraukiančias ne tik garsais, bet ir reginiais. Didelis dėmesys klausytojo patirčiai išskiria E. Balsio kūrybą tarp jo kartos kompozitorių. Priklausęs pirmajai pokario muzikų kartai, drauge su Juliumi Juzeliūnu, XX a. 6 dešimtmečio pabaigoje E. Balsys nubrėžė Lietuvos muzikos modernėjimo kryptis. Jis klausytojams siūlė nuosaikų modernumą, nuosekliai pagrįstą kūrinių struktūrą, įsimenančias melodijas ir tikslingas instrumentuotes. Kiekvienas jo kūrinys turi savitą skambesį, didelė jų dalis laikomi etapiniais savo laiko kūriniais, todėl, apžvelgiant E. Balsio palikimą, įdomu prisiminti jo gyventą laikmetį, patirtas įtakas ir diktuotas madas.
Paroda kompozitorių pristato kaip plataus spektro muzikos kūrėją, kūrusį simfoninius, kamerinius, sceninius kūrinius, muziką kinui ir teatrui bei estradines dainas, taip pat mėgusį fotografuoti ir filmuoti. Parodos ekspozicija, sudaryta iš itin įvairių eksponatų ir grindžiama E. Balsio kūrybai būdingu kinematografiško pasakojimo principu.
Spaudos konferencijoje dalyvaus parodos kuratorės – Eglė Juocevičiūtė ir Ieva Buinevičiūtė, parodos architektai – Ieva Cicėnaitė ir Matas Šiupšinskas, kompozitoriaus dukra Dalia Balsytė ir Nacionalinės dailės galerijos vedėja Lolita Jablonskienė.
Paroda veiks iki 2019 m. gruodžio 1 d.
Paroda yra vienas iš E. Balsio 100-ųjų gimimo metinių minėjimo renginių. Informaciją apie kitus renginius galima rasti: balsys100.lt.
Parodos organizatorius – Lietuvos dailės muziejaus Nacionalinė dailės galerija
Parodos kuratorės: Eglė Juocevičiūtė, Ieva Buinevičiūtė
Parodos architektai: Ieva Cicėnaitė, Matas Šiupšinskas
Partneriai: Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, Lietuvos literatūros ir meno archyvas, Lietuvos centrinis valstybės archyvas, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus, Lietuvos nacionalinis muziejus, Lietuvos kino centras
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba
Rėmėjas UAB Exterus
Informacinis rėmėjas lrytas.lt
Informaciją teikia Eglė Juocevičiūtė  eglej@ndg.lt, 8 651 74952
Lietuvos dailės muziejaus informacija
Iliustracijoje: Eduardas Balsys prie kompozitorių sąjungos, K. Liubšio fotografija , saugoma Lietuvos centriniame valstybės archyve