NAUJIENOS

M. Žilinsko dailės galerija (NE)užsidaro
2020-06-19

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus M. Žilinsko dailės galerija (Nepriklausomybės a. 12, Kaunas) birželio 30 d. 10–18 val. kviečia paskutinį kartą, prieš uždarant galeriją rekonstrukcijai, susitikti gyvai muziejaus salėse.
Jūsų lauks atsisveikinimo ekskursijos su ekspozicijomis ir parodomis, paskaitos, filmai, edukaciniai užsiėmimai vaikams. Visą dieną muziejaus edukacinėje zonoje „Po palme“ mažųjų lankytojų lauks negirdėtos istorijos, kūrybinės dirbtuvės, žaidimai, pramogos. Susipažinsite su tapyba, fotografija. Galėsite keliauti po senąsias civilizacijas, pasipuošti graikišku apdaru, pašokti Sirtakį, rašyti hieroglifais ar susikauti krokodilų ir laivų mūšyje. Tad į renginį su vaikais atvykę tėveliai ar seneliai galės juos saugiai palikti muziejaus edukatorių globai ir mėgautis ekskursijomis, paskaitomis ar filmais. Prie įėjimo improvizuotoje kavinėje visus pasitiks galerijos „istorijos siena“. Besisukančiose skaidrėse – muziejaus pastato statybos, vykusios parodos bei čia dirbę žmonės – visas 31 metų galerijos gyvenimas.
1989 m. birželio 30 d., buvo atidaryta įspūdinga postmodernistinės architektūros išskirtinio dydžio galerija Kaune (architektai: Eugenijus Miliūnas, Kęstutis Kisielius, Saulius Juškys), skirta emigracijoje Vakarų Berlyne gyvenusio garbaus tautiečio Mykolo Žilinsko dovanojamai kolekcijai. Kiek vėliau ją papildė ir kiti vertingiausi Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus užsienio meno rinkiniai. Kolekcininkas padovanojo Lietuvai vertingą lituanistinę biblioteką, Nobelio premijos laureatų veikalų rinkinį, skatino ir rėmė išeivijos veiklą. Tačiau didžiausiu ir neįkainojamu turtu laikoma 1685 meno kūrinių kolekcija, kurią jis skyrė jaunystes miestui Kaunui ir patikėjo saugoti Nacionaliniam M. K. Čiurlionio dailės muziejui.
Kol galerija bus rekonstruojama, mes nepaliekame savo lankytojų ir kviečiame sekti jos gyvenimą virtualioje erdvėje https://www.facebook.com/ZilinskoDailesGalerija/
RENGINIO PROGRAMA
10.00 val. Egiptologės Sandros Veprauskienės paskaita „Magija kasdieniame senovės egiptiečių gyvenime“. Jos metu lektorė pristatys magijos reikšmingumą Senovės Egipte, plačiausiai naudotas magines technikas bei populiariausius ją įveiklinusius objektus. Klausytojai sužinos, kaip apsisaugoti nuo gyvačių ir skorpionų, kodėl egiptiečiai rašydavo laiškus mirusiesiems, kurie amuletai būdavo veiksmingiausi epidemijų metu ir kam buvo prieinamos magijos žinios.
11.00 val. Teminė ekskursija „Tikroji mumijų istorija“ su kuratore Aldona Snitkuviene Senovės pasaulio dailės ekspozicijoje. Ekskursijos metu sužinosite, ką apie mumijas pasakoja kompiuterinės tomografijos ir rentgenografiniai tyrimai, kokie Senovės Egipto mumijų tyrimo rezultatai ir išvados nustebino net pačius muziejininkus.
12.00 val. Mariaus Daraškevičiaus paskaita „Dvaro valgomasis: tarp tautiškumo ir tarptautiškumo. Rokiškio ir Pakruojo dvarų atvejai“. Paskaitoje bus aptariami du Lietuvos aukščiausio sluoksnio kilmingųjų valgomieji. Tai XIX a. pirmos pusės baronų von der Roppų Pakruojo dvaro valgomasis. Šiame pavyzdyje atsispindi tarptautinė interjero meninė programa, tęsianti ankstesnes puotų salių tradicijas. Patekus į šį kosmopolitišką baronų valgomąjį, būtų sunku suprasti, kuriame Europos krašte esama. Antrasis pristatomas valgomasis – tai XX a. pr. grafų Pšezdieckių Rokiškio dvaro valgomasis, kuriame interjeras sukurtas pasitelkiant regioninės architektūros kalbos išraiškos priemones. Šiame grafų valgomajame puotaujančiuosius buvo siekiama perkelti į Zakopanės valstiečių kalnų namelį.
13.00 val. Ekskursija parodoje „Uždegta Monmartro ugnies: Rokiškio dvaro meno kolekcija“ su kuratore Aušra Vasilauskiene. Didelę parodoje eksponuojamos kolekcijos dalį sudaro užsienio dailininkų tapybos darbai. Su Lietuva susijusių autorių kontekste pirmiausia išskirti paties grafo K. Tyzenhauso piešiniai ir akvarelės. Parodą taip pat papildo K. Tyzenhauso ornitologijos kabineto paukščiai, fragmentiški dvaro kasdieninio gyvenimo liudytojai – knygos grafaičių piešiniai ir akvarelės, aksesuarai bei paskutiniųjų Rokiškio šeimininkų grafų Pšezdzeckių gausus mėgėjiškų nuotraukų rinkinys.
15.00 val. Ekskursija parodoje „Grand Tour: didžiosios kelionės liudijimai baronų von de Roppų meno kolekcijoje“ su kuratoriumi Osvaldu Daugeliu. Parodoje platesniame kontekste atskleidžiamos Pakruojo dvaro meno vertybės – skulptūros, tapybos ir taikomosios dailės eksponatai, nuosekliai kaupti kelių kartų atstovų, išlikę ir saugoti Nacionaliniame M. K. Čiurlionio bei Šiaulių „Aušros“ muziejuose.
16.00 val. Aistės Bimbirytės-Mackevičienės paskaita „Vakarų Europos dailės keliai į Lietuvą XIX amžiuje“. Dauguma Lietuvos muziejuose esančių senosios Vakarų Europos dailės pavyzdžių yra atkeliavę iš buvusių dvarų, ten savo ruožtu atsidūrusių XIX a., vietinei bajorijai įsitraukus į visą Europą apėmusį kolekcionavimo vajų. Tačiau kokiu būdu šios itališkos, prancūziškos ar olandiškos drobės bei skulptūros pasiekdavo anuometinius kolekcininkus? Kurios šalys, kada ir kodėl tapdavo pagrindiniais meno šaltiniais? Kiek Italijoje viešintis Lietuvos didikas ryždavosi mokėti už XVII a. drobę? Galiausiai – ar buvo įmanoma užsienietiškų paveikslų įsigyti čia pat, Lietuvoje?
17.00 val. Ekskursija parodoje „Sveikinimai iš XX a.“ su kuratoriumi Artūru Morozovu. Pirmoji tokio dydžio A. Sutkaus paroda Kaune išsiskiria iki šiol dar nematytų ir naujų fotografijų gausa. Su fotografijos archyvu daugiau nei dvidešimt metų dirbantis A. Sutkus sako, kad ten iki šiol aptinka pamirštų momentų, daug paveikių vaizdų iš praeities. Šie darbai – tai ištisa fotografijos epocha, pasakojanti apie XX a. Lietuvą ir jos žmones.
10.00-18.00 Dokumentika iš praeities. Bus demonstruojami filmai „M. Žilinskas“ (1988), rež. R. Šilinis, „Šimtmečio kontrabanda. Paskutinis reisas“ (2004), rež. G. Sviderskytė.
19.00 val. Koncertas. „Lauko“ terasoje – Palmės Žiedas. Kurti pradėjo penkiolikos. Pamėgęs ne objektyvumą, o konceptą, abstrakcijas, dėl šių priežasčių jo asmeninė kūryba tapybinė, plaukiojanti, neturinti aiškaus tikslo. Naujas albumas pavadinimu „Futura” buvo įkvėptas lietuviškos klubinės elektroninės muzikos kultūros ir ten stipriai pastebimo modernaus bohemiško gyvenimo jausmo.
Šią dieną įėjimas visiems į galeriją – 1 EUR.

 

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus informacija