NAUJIENOS

Paskaita apie Kazį Bradūną
2018-05-16

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus L. Truikio ir M. Rakauskaitės namuose (E. Fryko g. 14, Kaunas) gegužės 22 d., antradienį, 15 val. Maironio lietuvių literatūros muziejaus Išeivių skyriaus vedėja dr. Virginija Babonaitė-Paplauskienė skaitys paskaitą: „Semiu krikšto vandenį giesmei“.
Renginio metu bus pristatyta knyga: „Kazys Bradūnas. Archyvai“, skirta išeivių poetui, redaktoriui, visuomenės ir kultūros veikėjui Kaziui Bradūnui.
Kazys Bradūnas (1917–2009) – išskirtinė asmenybė Lietuvos kultūros ir literatūros istorijoje, – vienas iš prieškarinės Lietuvos Vytauto Didžiojo ir Vilniaus universitetų augintinių, kartu su Alfonsu Nyka-Niliūnu (tikr. – A. Čipkus), Henriku Nagiu, Mamertu Indriliūnu, Broniumi Krivicku, Vytautu Mačerniu, Pauliumi Jurkumi subrendęs gražiausiu Nepriklausomos Lietuvos laikotarpiu. Eilėraštyje apie savo kartą K. Bradūnas rašė: „Mūsų kartos niekas nepakartos“.
K. Bradūnas, 1944 metais nuo sovietinės okupacijos pasitraukęs į Vakarus, nenuleido rankų iki pat sugrįžimo į Lietuvą 1992-aisiais, – dirbo lietuvybės puoselėjimo darbą svečiose šalyse.
Ypatingi nuopelnai atitenka jo redaktoriaus plunksnai: nuo 1945 iki 1992 metų Vokietijoje ir Amerikoje formavo ir redagavo žurnalus, antologijas, almanachus, knygas.
K. Bradūnas – vienas žymiausių XX amžiaus antrosios pusės poetų, sukūręs savitą poetinę kalbą, kūryboje išreiškęs individualų poetinį santykį su gimtąja žeme, su lietuvių mitologija ir tautosaka. Jam, tvirčiausiai suaugusiam su savo tautos istorija, kultūra, labiausiai prigijo poeto žemininko vardas. Kūrybinis poeto palikimas stebėtinai gausus: Lietuvoje, Vokietijoje ir Amerikoje išleista septyniolika poezijos knygų, sudarytos dvi rinktinės, parengtas ir išleistas visas kūrybinis palikimas – Sutelktinė I-II, (2001). 2007 metais, persijojęs poetinius aruodus, atrinko šimtą jam charakteringiausių ir būdingiausių eilėraščių ir išleido knygą – Paberti grūdai.
Už savo kūrybą K. Bradūnas yra pelnęs įvairias premijas ir apdovanojimus. Jam pirmam iš išeivių rašytojų 1993 metais paskirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija. Už nuopelnus Lietuvai 1994 metais apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino IV laipsnio ordinu. 1997 metais pelnė Vilkaviškio savivaldybės premiją. 2002-aisiais poetas buvo nominuotas Poezijos pavasario laureato titulu bei gavęs Druskininkų rudens Jotvingių premiją.
 


Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus informacija