A. Žmuidzinavičiaus muziejuje nauja paroda
2020-06-15

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje (V. Putvinskio g. 64, Kaunas) nuo birželio 18 d. pradės veikti dailininko keramiko Vaclovo Miknevičiaus (1910–1989) jubiliejinė retrospektyvinė paroda, skirta 110-osioms gimimo metinėms.
Vaclovas Miknevičius žinomas kaip vienas svarbiausių Lietuvos profesionaliosios keramikos pradininkų. Dailininkas visą gyvenimą buvo itin produktyvus, įgyvendino daugybę serijinės gamybos etalonų, unikalių parodinių kūrinių, stambių monumentaliosios keramikos objektų. Menininkas pasižymėjo kaip Lietuvos keramikos pramonės organizatorius, nenuilstantis išradėjas, technologas, nuolat tobulinęs keramikos gamybos procesus. Nemažą savo laiko dalį jis paskyrė ir edukacinei bei visuomeninei veiklai.
Jubiliejinėje retrospektyvinėje parodoje eksponuojami įvairių rūšių kūriniai, kuriuos įgyvendino menininkas. Ekspozicijoje pristatomi pagrindiniai kūrybos etapai, atskleidžiama, kaip keitėsi dailininko meniniai interesai, plastinės kūrinių ypatybės. Demonstruojami art deco stiliaus bruožų turintys tarpukario laikotarpiu sukurti ankstyvieji keramiko dirbiniai (vazos, skulptūrėlės). Pateikiami XX a. antros pusės svarbiausieji kūriniai: pokario dekoratyvinės vazos, 6 dešimtmetyje „Dailės“ kombinate įgyvendinti modeliai-etalonai, modernėjimo žingsnius atspindintys 7 dešimtmečio servizai ir gėrimams skirti grafinai, 8–9 dešimtmečio skulptūrinės keramikos kompozicijos. Keramikos darbus papildo akvarelės, kurias menininkas nuosekliai kūrė visą gyvenimą. Taip pat parodoje eksponuojama šeimos archyve saugoma dokumentinė medžiaga (piešiniai, dienoraščiai, projektai).
Parodą papildo Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus bibliotekoje eksponuojama Vaclovo Miknevičiaus sukaupta įvairių leidinių kolekcija, kurią po dailininko mirties ištikima tėvo palikimo įamžinimo puoselėtoja dukra Nijolė Miknevičiūtė-Mickevičienė padovanojo muziejui.
Didžiausią keramiko surinktos kolekcijos dalį sudaro dailės istorijos, taikomosios dekoratyvinės dailės, skulptūros, grafikos, tapybos leidiniai ne tik gimtąja lietuvių, bet ir kitomis pasaulio kalbomis, rinkti nuo 1935 m. Vertingiausi sukauptoje bibliotekoje – dailės parodų katalogai, kurie liudija, jog menininkas intensyviai sekė ne tik Lietuvos, bet ir užsienio kultūrinį gyvenimą, ne tik pats dalyvavo bendrose parodose Lietuvoje ir svetur, surengė nemažai personalinių ekspozicijų, bet ir domėjosi kolegų kūryba, palaikė juos. Todėl nemaža dalis kolegų parodų katalogų yra su dedikacijomis ir autografais.
Parodos proga V. Miknevičiaus šeimos pastangomis ir lėšomis yra išleistas albumas „Pėdsakai molyje“, pristatantis dailininko kūrybą.
Parodos kuratorė: dr. Raimonda Simanaitienė.
Parodos koordinatorė: Jurgita Rimkutė.
Paroda veiks: 2020 06 18–2020 09 20.

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus informacija